Pondělí, 29 května, 2023

/

Finanční výbor věnoval velkou část diskuse zákonu k plánu obnovy

Výbor Národní rady (NR) SR pro finance a rozpočet věnoval na úterním zasedání velkou část diskuse návrhu zákona o mechanismu na podporu obnovy a odolnosti. Na programu měl 16 bodů. Na jednání výboru nebyly podány žádné pozměňovací návrhy věcného charakteru, neboť se k připraveným pozměňovacím návrhům ještě nevyjádřila koaliční rada. Pro TASR to uvedl předseda výboru Marián Viskupič (SaS).

Rozsáhlá debata se podle jeho slov týkala i návrhu zákona o provozu vozidel v silničním provozu, včetně úprav sazebníku správních poplatků. Novela zákona zahrnuje úpravy při stanicích technické kontroly (STK), ale také v případě certifikace opraven.

Členové výboru se věnovali i novele zákona o veřejných zakázkách, a to i za účasti místopředsedy vlády pro legislativu Štěpána Holého (Jsme rodina) a šéfa Úřadu pro veřejné zakázky (ÚVO) Miroslava Hlivák. Při tomto návrhu výbor nepřijal usnesení, stejně ani při návrhu zákona, kterým se má podpořit výstavba státních nájemních bytů.

Výbor se zabýval i novelou zákona o podpoře nejméně rozvinutých okresů a také návrhem zákona o veřejné výzkumné instituci z dílny ministerstva školství. Mimo jiné řešil i informaci o výročních zprávách politických stran a politických hnutí za roky 2019 i 2020, zprávu o finanční stabilitě či návrh skupiny poslanců na vyslovení nedůvěry ministryni spravedlnosti Marii kolíkových.

V návaznosti na schválenou novelu zákona o jednacím řádu si výbor zároveň schválil aktualizaci podrobnějších pravidel jednání, jejichž součástí je online přenos z jednotlivých jednání výboru na webovém sídle NR SR.