Pondělí, 29 května, 2023

/

Průvodce programovacími jazyky, které by měl znát každý vývojář

I když celkový počet programovacích jazyků dosahuje až k úctyhodným 9 000 a stále roste, používá se jich v dnešní době jen zhruba 50. Pojďme se podívat na ty nejpopulárnější z nich, které by měl aspoň okrajově znát každý správný vývojář.

Co je to programovací jazyk?

Zjednodušeně se dá říct, že programovací jazyk je komunikačním nástrojem mezi vývojářem a počítačem. Jde o soubor pravidel pro zápis algoritmů, díky kterým mohou počítače provádět různé operace.

Vývojář zformuluje pomocí programovacího jazyka svoje požadavky či řešení daného problému –⁠ zápis těchto algoritmů se pak nazývá program. Počítač následně podle daného programu postupuje a převede požadavky vývojáře do praxe.

Nejpoužívanější programovací jazyky

Každý, kdo s programováním začíná, by se měl ze všeho nejdříve naučit pořádně jeden programovací jazyk. A někomu možná vydrží i po celou dobu jeho vývojářské kariéry. Seniorní vývojáři, kteří chtějí nabídnout svým klientům služby na míru v podobě vývoje softwaru na zakázku, by však měli ovládat alespoň následující nejpoužívanější programovací jazyky:

C#

Programovací jazyk C# je skvělou volbou pro všechny, kteří upřednostňují rychlost programů. Jde o celosvětově velmi žádaný jazyk, mající podíl na vzniku tisíců aplikací pro Windows, některých mobilních her nebo softwaru pro zajištění kybernetické bezpečnosti, který používá i sám Microsoft.

Python

Python je programovacím jazykem, který se v praxi používá už přes 30 let. Oblíbený je především pro svoji univerzálnost a nenáročnost na naučení. Díky své všestrannosti nachází Python uplatnění ve vědě, strojovém učení i při tvorbě formulářových aplikací. Hojně je využíván pro vývoj softwaru na zakázku a v roce 2021 byl dokonce podle indexů PYPL a TIOBE vyhlášen vůbec nejvyhledávanějším programovacím jazykem.

JavaScript

Dalším všestranným a celosvětově oblíbeným programovacím jazykem je JavaScript, který se nejčastěji používá k tvorbě webových stránek a mobilních aplikací. Jde o takzvaný full-stack jazyk, což znamená, že jej mohou programátoři využít na straně serveru i při vývoji front-end webových aplikací.

Má však jednu nevýhodu. Programovací jazyk JavaScriptu čte každý prohlížeč jinak, takže není úplně snadné napsat kód tak, aby perfektně fungoval ve všech prohlížečích.

Java

Dalším populárním programovacím jazykem je Java, využívaná při tvorbě různých aplikací pro počítače, mobily i tablety. Stejně jako Python se řadí mezi nejžádanější programovací jazyky současnosti a využívají ji i společnosti jako eBay, Amazon, Adobe, Instagram, LinkedIn, Airbnb nebo Google.

SQL

Programovací jazyk SQL (Structured Query Language) je všestranným nástrojem hojně využívaným pro práci s daty v relačních databázích. Oblíbený mezi vývojáři je také pro svoji jednoduchost, srozumitelnost a nenáročnost na naučení.