Středa, 1 února, 2023

/

EU čtvrtou emisí dluhopisů NGEU získala dalších devět miliard eur na obnovu

Evropská komise (EK) v úterý získala dalších devět miliard eur na podporu obnovy po koronakríze prostřednictvím čtvrtého vydání dluhopisů EU příští generace (NGEU).

Šlo v pořadí již o čtvrtou sérii emise obligací, s čímž začala Eurokomise v polovině června. Prvním vydaným byl 10-letý dluhopis ze dne 15. června ve výši 20 miliard eur. Následovala transakce z 29. června se dvěma tranší ve výši 15 miliard eur, která sestávala z krátkodobého 5-letého dluhopisu ve výši 9 miliard eur a 30-letého dluhopisu ve výši 6 miliard eur. Do třetice to byla emise 20-letého dluhopisu ve výši 10 miliard eur z 13. července.

Exekutiva EU v úterý vydala sedmiletý dluhopis, který bude splatný 4. října 2028.

Komise zdůraznila, že o dluhopis byl velký zájem, když investoři projevili 11-násobně vyšší poptávka po vydaných dluhopisech než se původně očekávalo. Silná poptávka potvrzuje přetrvávající zájem investorů o cenné papíry EU, což umožnilo eurokomisii umístit dluhopisy za velmi výhodných cenových podmínek a v souladu s dosavadním dobrým výkonem ozdravného programu NGEU.

Eurokomisař pro rozpočet a administraci Johannes Hahn po emisi dluhopisů ve zprávě pro média uvedl, že tato transakce umožňuje EK udržet stálý tok financí členských států Unie, podporovat plány obnovy a odolnosti pomoci vybudovat ekologičtější, digitálnejšiu a odolnější Evropu.

Po úterní emisi Evropská komise v rámci dočasného programu EU příští generace shromáždila již 54 miliard eur. Na jejich základě přes Nástroj na obnovu a odolnost a další rozpočtové programy EU již uskutečnila první platby 11 státem ve formě 13-procentního předfinancování jejich národních plánů obnovy a odolnosti.

EK očekává, že v průběhu roku 2021 přes emise dluhopisů NGEU vysbírá přibližně 80 miliard eur, které chce doplnit vydáváním krátkodobých směnek EU. První aukce směnek EU se plánuje ve středu 15. září. (Zpravodaj TASR Jaromír Novak) ima