Pondělí, 29 května, 2023

/

Bez využití obnovitelných plynů EU neutrální nebude

Pokud chce EU splnit svůj cíl stát se uhlíkově neutrálním kontinentem do roku 2050, bez plynárenství s využitím obnovitelných plynů to nepůjde. Dostupné analýzy ukazují, že nákladově dostupná a bezpečná cesta k dekarbonizaci vede přes sektorové řešení. Uvedl to před nadcházející konferencí Slovenského plynárenského a naftového svazu (SPNZ) jeho prezident Tomáš Malatinský.

Plynaři počítají s využitím současné plynárenské infrastruktury pro přepravu obnovitelných a dekarbonizovaná plynů jako náhrady za zemní plyn. Tuto myšlenku podle Malatinského podporuje i studie společnosti Det Norske Veritas. „Výsledkem studie je, že taková alternativa by ročně ušetřila na úrovni EU až 130 miliard eur, což jsou stovky eur ročně pro každou domácnost v EU,“ řekl Malatinský.

Podzimní konference SPNZ bude právě io nových projektech, které se týkají využití plynárenské infrastruktury pro přepravu, distribuci a skladování vodíku, biometanu a jiných obnovitelných plynů. Hlavní částí programu bude panelová diskuse představitelů zemí V4 v oblasti energetiky.

Státní tajemník Ministerstva hospodářství SR Karol Galek, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR René Neděla, viceprezident Maďarského regulačního úřadu Pál Ságvár a ředitel divize rozvoje plynárenského trhu společnost Gaz System Slawomir Sieradzki budou spolu s prezidentem SPNZ diskutovat o společných zájmech regionu V4 v oblasti energetiky, o plynárenských projektech ao spolupráci, která zvyšuje energetickou bezpečnost regionu io tom, jak dekarbonizace evropské energetiky ovlivní plynárenství zemí V4.