Čtvrtek, 25 dubna, 2024

/

Socialisté ve Španělsku prosadili celonárodní test čtyřdenního pracovního týdne

Will Strong, ředitel výzkumu ve společnosti Autonomy, která se zabývá podnikovým softwarem, řekl, že „čtyřdenní týden nabírá na obrátkách a pro velkou většinu firem je snížení pracovní doby zcela realistickým cílem.“ Úplně jinak ale přemýšlejí někteří populární miliardáři, jako například Jack Ma , kteří prosazují šestidenní pracovní týden jako „životně důležitý pro dlouhodobý úspěch“.

Tak či onak, některé země a společnosti již experimentují s možností kratšího pracovního týdne. Během loňských voleb ve Velké Británii Labouristická strana hovořila o zkrácení pracovního týdne na 32-hodinový (nebo 4-denní) standard na celé desetiletí. Firma Unilever má zavedený 4denní pracovní týden na Novém Zélandu a Německá technologická firma Arwin rovnakoí začala zkracovat pracovní hodiny. Japonští zákonodárci zvažují návrh na poskytnutí pracovního volna navíc v rozsahu jednoho dne všem zaměstnancům.

Agentura Bloomberg píše, že Španělsko se chystá požádat stovky domácích společností, aby se zapojily do jednoho z největších testů, zda je možné nasadit čtyřdenní pracovní týden, aniž to mělo negatíven následky na ekonomiku. Aby se celá věc urychlila, španělský levicový premiér Pedro Sanchez se rozhodl investovat z veřejných peněz 50 milionů eur do tříletého celonárodního programu.

Španělský pilotní program je dílem Mas Pais, malé levicové frakce, která dokázala přesvědčit vládnoucích socialistů, aby tento program podpořily. Lídr Mas Pais Inigo Errejon uvedl, že očekává, že se do programu přihlásí 200 zaměstnanců, s datem startu naplánovaným na podzim. Vládnoucí socialisté údajně souhlasili, ale s podmínkou, že na oplátku Mas Pais bude hlasovat za rozpočet administrativy, který zahrnuje alokace z fondu EU na obnovu. Bloomberg zdůraznil, že pro vládnoucích socialistů není čtyřdenní pracovní týden politickou prioritou.

Ale jelikož práce na dálku údajně narušila rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem pro pracovníky z kanceláří, stala se pro levicových politiků důležitou otázkou. „Důležité není to, kolik dní je odpracovaných, ale spíše rovnováha mezi pracovním a soukromým životem,“ uvedl Joaquin Perez Rey, státní tajemník španělského ministerstva práce. „O jeden den méně nic neřeší.“

V rámci Errejonovho programu dostanou zaměstnanci stejné platy i přesto, že odpracují méně hodin. I když výrazně nezvýší svou produktivitu, společnosti zaplatí svým pracovníkům více, za méně odrobených hodin.

„Uplynulo sto let, kdy jsme naposledy zkrátili pracovní den, to znamená, když jsme vyjednali osm hodin,“ řekl Errejon agentuře Bloomberg. „Za posledních 100 let jsme nadále vyráběli více s menším počtem pracovních hodin, a přesto tato schopnost vyrábět více díky technologiím nepřinesla lidem více volného času.“

Odpůrci myšlenky 4-denního týdne však trvají na tom, že španělská ekonomika prostě není připravena na takovou politiku, protože její produktivita a inovativní kapacity zaostávají za zbytkem Evropy.