Úterý, 28 ledna, 2025

/

Eurokomise předložila konkrétní plán digitální transformace EU do roku 2030

Evropská komise (EK) ve středu navrhla konkrétní plán pro dosažení digitální transformace evropské společnosti a ekonomiky do roku 2030, nazvaný „Cesta k digitálnímu desetiletí“.

Plán digitální dekády má přeměnit digitální ambice EU do roku 2030 na konkrétní kroky. Bude sloužit při plnění cílů digitálního desetiletí na úrovni Unie v oblasti digitálních dovedností a infrastruktury, digitalizace obchodních modelů a veřejných služeb jako řídící rámec a bude se zakládat na ročním mechanismu spolupráce s členskými státy. Jeho cílem je identifikovat a realizovat digitální projekty velkého rozsahu, do kterých se zapojí EK a členské státy EU.

Komise uvedla, že koronakríza zdůraznila ústřední roli, kterou digitální technologie hrají při budování udržitelné budoucnosti, a odhalila propast mezi digitální vybavenými podniky a firmami, které digitální řešení teprve zavádějí. Upozornila také na rozdíly mezi městskými, venkovskými a odlehlými oblastmi s dobrým připojením.

Digitalizace podle EK nabízí řadu nových příležitostí na evropském trhu, kde v roce 2020 zůstalo neobsazených více než 500.000 volných pracovních míst pro datových expertů a odborníků na kybernetickou bezpečnost.

V souladu s evropskými hodnotami by cesta k digitálnímu desetiletí měla posílit vedoucí postavení EU v digitální oblasti a podporovat udržitelnou digitální politiku, která posílí postavení občanů a podniků.

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton v této souvislosti uvedl, že EU je odhodlána stát se lídrem světových technologických závodů. „Stanovit si cíle do roku 2030 byl důležitý krok, ale nyní potřebujeme výsledky. Musíme zajistit, že Evropa nebude v příštích letech příliš závislá. Jinak budeme stále doplácet na světové vzestupy a pády a přijdeme o možnost hospodářského růstu a tvorby pracovních míst. Věřím v Evropu, která je tržním lídrem budoucnosti a ne pouhým dodavatelem, „popsal situaci ve zprávě pro média.

EK upozornila, že digitální pokrok v členských státech je velmi nevyrovnaný a z trendů vyplývá, že země, které postupovaly pomalým tempem před pěti lety, postupují pomalu i dnes. Díky nové cestě k digitálnímu desetiletí dojde k strukturované spolupráci na společném dosahování dohodnutých cílů s ohledem na různé výchozí pozice mezi členskými státy.

Komise navrhla, že se zapojí do každoročního mechanismu spolupráce s členskými státy, který předpokládá systém sledování pokroku založený na přísnějším indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI), což Evropě umožní rychle se přiblížit k dosažení cílů digitálního desetiletí.

Každý rok EK předloží Evropskému parlamentu a Radě EU zprávu o stavu digitálního desetiletí s cílem porovnat reálné dosažené výsledky v oblasti digitalizace a vypracovat cílené doporučení pro členské státy k dosažení stanovených cílů do roku 2030 s ohledem na vnitrostátní okolnosti. Komise tyto cíle v roce 2026 přezkoumá, aby zohlednila technologický, hospodářský a společenský vývoj.