Pondělí, 29 května, 2023

/

Spotřebitelské ceny ve Španělsku v srpnu vzrostly nejvíce za téměř 9 let

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Španělsku dosáhlo v srpnu téměř devítileté maximum. Ukázaly to v úterý zpřesněné údaje statistického úřadu INE, které se shodují s rychlým odhadem. Přispělo k tomu výrazné zdražení energií i nízký srovnávací základ v souvislosti s opatřeními, které loni zavedla vláda na zastavení šíření pandemie nového koronavirus.

Podle zpřesněných údajů se index spotřebitelských cen ve čtvrté největší ekonomice eurozóny v srpnu zvýšil meziročně o 3,3% po nárůstu o 2,9% v červenci. Dosáhl tak nejrychleji tempo od října 2012.

V srpnu přitom nejvíce vyskočily ceny elektrické energie (o 34,9% po zvýšení o 26,9% v červenci) a také paliv, přičemž v případě benzínu stouply o 20,9% (o 20,1% v červenci) a nafty o 18,5% (oproti červencovým 18,7%). Vzrostly i ceny potravin a nealkoholických nápojů (o 1,9% oproti červnovým 1,7%), i ceny v restauracích a hotelích (o 1,3% oproti 1,1%).

Jádrová inflace, která nezahrnuje nestálé ceny energií a potravin, se v srpnu zvýšila o 0,7% po nárůstu o 0,6% v červenci.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny ve Španělsku v srpnu po upřesnění stouply o 0,5% namísto o 0,4% při rychlém odhadu. Srpnový výsledek kontrastuje s jejich červencovým snížením o 0,8%.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP), který se v celé Evropské unii určuje podle jednotné metodiky, se v případě Španělska v srpnu zvýšil meziročně o 3,3%.