Úterý, 16 srpna, 2022

/

Opel Crossland ztratil písmeno X během faceliftu

Opel Crossland X byl jedním z prvnho společných projektů Opelu a nového mateřského koncernu. Automobilka totiž prošla zpod amerického koncernu GM pod francouzský PSA. Aktuálně Opel ukázal facelift svého malého crossoveru, který má výraznější tvary.

Jednu zásadní novinku auto představí již v cenících a v dokumentech. Z názvu se ztratilo písmeno X, takže se jmenuje už jen Crossland. Nový modelový rok však přináší mnoho dalších vylepšení. Už na první pohled vypadá jako jiné auto a Crossland převzal také tvary, které má nová Mokka.

Největší vizuální změnou je nová přední část. Z relativně běžného auta se stal nepřehlédnutelný kousek a stačilo k tomu málo. Nové světla a maska ​​mají rafinovanější tvar jako dosud. Crossland, stejně jako Mokka našli inspiraci v konceptu Opel Vizor. Předek tak má jednolitou černou masku chladiče lemovanou chromovými lištami, které spojují přední reflektory. Nárazník zase dostal trochu více terénního šmrncu díky výraznější imitaci ochranného plechu pod motorem.

Zadní část až tak nová není. Zatmavená světla však působí trochu modernější a po vzoru přední masky je i vzadu černá část mezi světly. Za to může nové víko kufru s výraznějším tvarováním a názvem modelu přímo pod znakem automobilky.

Pohled do interiéru odhalí, že tam se téměř nic nezměnilo. Vše je jako před faceliftem a své místo tedy má volant s vyhříváním, informačně-zábavní systém s velkým displejem uprostřed a kromě samostatné klimatizace zůstaly i klasické přístroje před řidičem. Ručičkové ukazatele mají sice ve středu palubní počítač, ale nejsou vyměněny za celoplošný displej.

V rámci výbavy interiéru bude mít výbava GS Line + sedadla s certifikátem AGR. Posuvná zadní sedadla nabídnou možnost měnit velikost zavazadlového prostoru posouváním v rozmezí 410 a 520 litrů. Při úplném sklopení se zvětší objem až na 1255 litrů.

Nabídku pohonných jednotek nebylo třeba měnit. Všechny splňují ty emisní normy, které by splňovat měli. Začátek nabídky je tedy 1,2-litrový atmosférický benzínový motor s výkonem 60 kW (82 k). Mnohem větší smysl dává přeplňovaný verze tohoto motoru. Ta má již šestistupňovou manuální převodovku a výkon 81 kW (110 k). Vrcholem benzínové nabídky bude znovu tentýž agregát, ale bude mít výkon 96 kW (130 k). Ten bude kombinobateľný i se šestistupňovým automatem.

Z nabídky nevypadne ani 1,5-litrový naftový čtyřválec. Nabídne 88 kW (120 k). V rámci pohonu bude novým prvkem pouze vylepšený systém IntelliGrip. Přijde s režimy Normal, Snow pro sníh, Mud pro bláto, Sand pro písek a ještě scénář, který skrývá označení ESP Off.

Inovovaný Crossland se bude dát objednat již zanedlouho, přičemž první dodávky budou v prvních měsících roku 2021.