Úterý, 30 listopadu, 2021

/

Hotel vybudovaný za pár dní

Díky 3D tisku dnes není žádným problémem postavit budovu za pár dní. Výstavba 3D staveb ale zatím umožňuje realizovat pouze jednodušší objekty. V případě návrhu, jehož cílem mělo být vybudování hotelu za rekordních 5 dní, tak padla volba na dřevo.

Výstavba trvala pouze 5 dní

Právě dřevo umožňuje postavit hotovou budovu už za pár dní, čehož příkladem je např. Hotel Bergamo v německém Ludwigsburgu. Ten se na základě návrhu domácího ateliéru VON M loni podařilo dokončit již za 5 dní. Přesně tolik trvala montáž dřevěných modulů, které byly přímo na místě smontované do 4-patrové dřevostavby umístěné na betonovém podloží.

Zdroj: Brigida Gonzáles

Hotel z dřevěných bloků

Tajemstvím úspěchu extra rychlé realizace je právě využití zmíněných modulů. Ty se připravili předem ve výrobní hale. Příprava trvala samozřejmě podstatně déle než samotná montáž na místě realizace. Prováděli ji v Rakousku, přičemž důraz byl kladen na přípravu dřevěných buněk z vrstveného dřeva. Na pohled však hotel vůbec nevypadá jako dřevěný. Při realizaci fasády byl totiž použit sněhově-bílý „plášť“ z vláknitého cementu, který zakrývá modulovou kompozici.

Útulný dřevěný interiér

V případě vnitřních prostor se už využití dřeva před očima hotelové hosty neskrývá. Podlaha, obklady na stěnách či samotné vybavení pokojů, nejen to dýchá vůní skutečného dřeva. Celý interiér tak vytváří útulnou atmosféru ve znamení pomyslného tepla domova. To ochlazuje pouze schodiště, které architekti navrhli v „syrovém“ betonovém stavu, čímž vznikl zajímavý kontrast vyvažující celkový design hotelu.